D. Kolmatsui: naujoji išmokų tvarka išplečia galimybes paveldėti antros pakopos pensijų turtą

Daugiau galimybių rinktis anuiteto išmokų sąlygas ir paveldėti sukauptą pensijų turtą, padidinta vienkartinės išmokos riba – tokie pagrindiniai pokyčiai, aktualūs kaupiantiems pensijai antroje pakopoje, įsigalios nuo šių metų liepos 1 dienos. Be šių naujovių antradienį Seimo patvirtintame atnaujintame Pensijų kaupimo įstatyme apibrėžti ir kiti aktualūs sprendimai dėl pensijų išmokų mokėjimo ir administravimo, tad, pritarus šalies prezidentui, visi jie turėtų tapti baigiamuoju 2019 metų pensijų sistemos reformos akordu.
 
„Bene svarbiausia įstatymo naujovė – nauja standartinio anuiteto su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu rūšis, kuri gausiantiems anuiteto išmokas išplečia galimybes paveldėti sukauptą pensijų turtą. Tokiu būdu, pasirinkus ir standartinį anuitetą, visą gyvenimą kauptos pensijos dalis gali tapti potencialaus palikimo dalimi. Šis tęstinumas yra svarbi motyvacija papildomai kaupti pensijai antroje pakopoje, nes šį kaupimą perkelia į naują „taupymo lygmenį“ – jis tampa dar labiau palyginamas su kitais paveldimais turto kaupimo būdais“, – sako bendrovės „INVL Asset Management“ Pensijų fondų ir mažmeninių pardavimų padalinio vadovė dr. Dalia Kolmatsui.
 
Jos teigimu, atnaujintame Pensijų kaupimo įstatyme apibrėžti trys pagrindiniai pensijų išmokų principai nesikeičia. Priklausomai nuo sukauptos sumos, į pensiją išeinantiems žmonėms bus mokama vienkartinė išmoka, jei sukaupta iki 5 tūkst. eurų (iki šiol buvo numatyta 3 tūkst. eurų riba) arba daugiau kaip 60 tūkst. eurų (išmoka taikoma lėšoms, viršijančioms šią sumą), periodinės išmokos, jei sukaupta nuo 5 iki 10 tūkst. eurų, ir anuitetas, taikomas sumai nuo 10 iki 60 tūkst. eurų.


 
Pasak D. Kolmatsui, vienkartinės pensijų išmokos padidinimas iki 5 tūkst. eurų ribos yra svarbus artimiausiu metu išeinantiems į pensiją žmonėms, nes jie galės iškart disponuoti didesne sukauptų lėšų dalimi. „Naujausi Lietuvos banko duomenys rodo, kad vyriausiųjų, kaupiančių 1954-1960 m. gimusiųjų fonduose, vidutinė sukaupta suma buvo 3 578 eurai, o šiuose fonduose kaupė daugiau kaip 93 tūkst. gyventojų. Vadinasi, ši naujovė aktuali tikrai nemažai daliai būsimų pensininkų“, – sakė D. Kolmatsui.
 
Visgi nerimaujantiems dėl rinkų svyravimo kritusios turto vertės ji primena ir galimybę atidėti pensijų išmokų mokėjimą, jei situacija rinkose nėra palanki. „Sulaukus pensinio amžiaus, išmokų mokėjimo pradžia priklauso nuo žmogaus sprendimo – kol jis nepateikė atitinkamo prašymo, jo pensijų turtas yra ir toliau investuojamas pensijų fonde. Tad jei tai jam palankiau, galima luktelti, kol rinkos „atsigaus“ ir tuomet apsispręsti dėl išmokų būdo“, – sakė specialistė.
 
Be vienkartinės pensijų išmokos, kaip ir anksčiau, išlieka periodinės pensijų išmokos. „Šiuo atveju, išskyrus apatinę sumos ribą, niekas nesikeičia – lėšos bus toliau pensijų fonde ir išmokamos periodiškai tol, kol bus išmokėta visa sukaupta suma. Šios lėšos, kaip ir vienkartinė išmoka, yra paveldimos ir jas abiem atvejais moka pensijų kaupimo bendrovė“,– pabrėžė D. Kolmatsui.
 
Pasak jos, nauja pensijų išmokų sąlygų pasirinkimo galimybė atsiranda sukaupus nuo 10 iki 60 tūkst. eurų, kuomet nuo liepos 1 dienos kaupiantieji antros pakopos pensijų fonduose galės rinktis iš trijų anuiteto rūšių. Šalia anksčiau buvusių standartinio ir atidėtojo anuiteto atsiranda standartinis anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu.
 
„Tai reiškia, kad šią naują galimybę pasirinkęs žmogus garantuotą laikotarpį iš „Sodros“ gaus nustatyto dydžio periodines išmokas, o, jei jis nesulauktų šio laikotarpio pabaigos, likusi per garantuojamą laikotarpį nesumokėta suma būtų paveldima“, – sakė ekspertė. Anuitetą su garantuojamu laikotarpiu pasirinkęs asmuo, šiam laikotarpiui pasibaigus, ir toliau gaus išmokas iš „Sodros“ iki gyvos galvos, tačiau po garantuojamo laikotarpio mokama lėšų dalis nebebus paveldima.
 
Jos teigimu, jei kaupiantysis pasirinks paprasto standartinio anuiteto be garantuojamo laikotarpio galimybę, išmokas iki gyvos galvos jam mokės „Sodra“, ir jos nebus paveldimos.
 
Pasirinkus atidėtojo anuiteto rūšį, į pensiją išėjusiam žmogui iki 85 metų periodines išmokas mokės pensijų kaupimo bendrovė ir tam bus skiriama 85-90 proc. sukauptos sumos. Šios sumos likutis, jei žmogus nesulauktų 85 metų, būtų paveldimas, o po 85 metų išmokas jam mokėtų „Sodra“, ir ši dalis nebūtų paveldima.
 
Atnaujintame Pensijų kaupimo įstatyme numatyta ir tai, jog išmokų būdą lemiantys sukauptų sumų dydžiai (5, 10 ir 60 tūkst. eurų) kas 5 metus bus indeksuojami pagal vidutinės metinės infliacijos, apskaičiuotos pagal Lietuvos statistikos departamento skelbiamą suderintą vartotojų kainų indeksą, suminį 5 paskutinių metų rodiklį.
 
Pasak D. Kolmatsui, sulaukus pensinio amžiaus, dėl visų rūšių išmokų sutarties sudarymo, reikėtų kreiptis į savo pensijų kaupimo bendrovę. Prašymą dėl anuiteto įsigijimo galima pateikti ir „Sodroje“, tačiau tokiu atveju reiks pasirašyti išmokų sutartį ir pensijų kaupimo bendrovėje. Svarbu žinoti, kad pasirinkto pensijų išmokų būdo nebebus galima keisti. Numatyta tik galimybė jį atšaukti – per 10 darbo dienų nuo išmokų sutarties pasirašymo, jei pasirenkama vienkartinė ar periodinės išmokos, ir per 10 darbo dienų nuo „Sodros“ dalyviui sprendimo dėl anuiteto mokėjimo pateikimo, jei pasirenkamas anuitetas, todėl šį veiksmą reikėtų planuoti atsakingai, geriausia – pasitarus su konsultantu.
 
„INVL Asset Management“ valdo aštuonis antros pakopos ir penkis trečios pakopos pensijų fondus. Bendrovė priklauso vienai pirmaujančių turto valdymo grupių Baltijos šalyse „Invalda INVL“. Šios grupės įmonės valdo pensijų ir investicinius fondus, alternatyvias investicijas, individualius portfelius bei kitas finansines priemones.

Grįžti į naujienų sąrašą